Psichologas

Kabineto Nr. 50

Psichologo pareigybės aprašymas

J. Čečėtienės darbo grafikas

Psichologinė pagalba – tai mokinio asmenybės ir ugdymosi problemų įvertinimas, jų sprendimas, konsultuojant vaiką, psichologui bendradarbiaujant su mokinio tėvais (globėjais, rūpintojais), mokytojais bei juos konsultuojant. Psichologinės pagalbos tikslas - padėti mokiniui atgauti dvasinę darną, gebėjimą gyventi ir mokytis.

Kas yra psichologo konsultacija?

Psichologo konsultacija – tai dviejų žmonių, psichologo ir kliento, pokalbis. Tačiau šis pokalbis nėra paprastas kasdieninis pokalbis su draugu ar kitu artimu žmogumi. Psichologo ir kliento pokalbis nuo draugiško pasikalbėjimo skiriasi keliais aspektais:

• Tai pokalbis, nukreiptas į klientą. Konsultacijos metu dėmesys skiriamas kliento sunkumams, jo išgyvenimams. Psichologas konsultacijos metu nepasakoja apie save ar savo sunkumus.
  • Turi apibrėžtus tikslus. Konsultacijos metu siekiama kuo aiškiau apibrėžti, įvardinti kliento problemas bei tikslus. Todėl paprastai psichologai klausia, ko klientas tikisi iš konsultacijų, kokių pokyčių norėtų pasiekti, dėl ko kreipėsi pagalbos.
  • Nustatytas konsultacijos laikas. Psichologinio konsultavimo trukmė ir susitikimų dažnumas yra iš anksto aptariams ir aiškiai apibrėžiamas. Paprastai konsultacija trunka apie 45 min. Atsižvelgiant į problemą, sutariama, kiek kartų per savaitę vyks susitikimai ir kiek susitikimų reikės. Trumpalaikė pagalba trunka nuo kelių iki keliolikos susitikimų.
  • Konfidencialus. Tai, ką klientas pasakoja apie save, psichologas privalo laikyti paslaptyje. Jeigu į pagalbą reikia įtraukti kitus asmenis (pedagogus, tėvus ar pan.), tai aptariama su klientu. Nesilaikoma konfidencialumo gali būti tik išskirtiniais atvejais (pvz., jei klientas savo veiksmais kelia grėsmę savo ar kitų gyvybei).

Pagalba mokykloje teikiama, kai:

• mokinys į psichologą kreipiasi savarankiškai;
  • prašo mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai);
  • siunčiamas mokytojų, gavus tėvų (globėjų, rūpintojų) sutikimą;
  • rekomenduoja Vaiko gerovės komisija;
  • prašo Vaiko teisių apsaugos tarnyba, jeigu tėvai nesirūpina vaiku.

Mokiniai į mokyklos psichologą kreipiasi, kai:

• susiduria su mokymosi sunkumais, nenori mokytis ar lankyti pamokų;
  • nori atrasti, koks mokymosi stilius jiems padės pasiekti geriausių mokslo rezultatų;
  • susiduria su įvairiomis baimėmis: lankyti mokyklą, kalbėti prieš klasę, rašyti kontrolinius, laikyti egzaminus ir kt.;
  • nori pagerinti savo bendravimo įgūdžius: išmokti valdyti neigiamas emocijas, susidraugauti, atsisakyti drovumo;
  • susiduria su sudėtingomis gyvenimiškomis situacijomis: kur stoti mokytis ir pan.;
  • abejoja dėl savo gebėjimų bei talentų;
  • nori išmokti kūrybiškai spręsti problemas;
  • išgyvena liūdesį ar nerimą;
  • gedi dėl netekties;
  • liūdi dėl to, kad skiriasi/išsiskyrė ar išvyko gyventi į užsienį tėvai (ar vienas iš jų);
  • nori pasikalbėti su suaugusiuoju, kuris jo nebaus ir neišduos;
  • nori atsisakyti žalingų įpročių;
  • nori tobulėti kaip asmenybė ir t. t.

Mokinių tėvai į mokyklos psichologą kreipiasi, kai:

• nori sužinoti vaiko nesėkmių mokykloje priežastis ir spręsti su jomis susijusias problemas (mokymosi motyvacijos, nepažangumo, pamokų nelankymo ir t.t.);
  • nori, kad jų vaiko gebėjimai būtų psichologiškai įvertinti dėl specialiojo ugdymo paskyrimo;
  • nori patobulinti bendravimo su vaiku ar vaiko auklėjimo įgūdžius;
  • tiki, kad santykius su vaiku gerinti įmanoma ir niekada ne vėlu;
  • vyksta skyrybų procesas ir tėvai rūpinasi vaiko psichologinės gerovės išsaugojimu;
  • pasikeitė vaiko elgesys ir tėvai neatranda elgesio pokyčių priežasčių;
  • vaikas mikčioja ar jam pasireiškia tikas;
  • rūpinasi vaiko saugumu, nori sužinoti apie vaiko raidos ypatumus ir t. t
  • vaikas agresyvus, negebantis valdyti neigiamų emocijų;
  • vaikas konfliktuoja su mokytojais ar klasės draugais.

Mokytojai į mokyklos psichologą kreipiasi, kai:

• nori nustatyti mokinio nesėkmingo mokymosi priežastis ir bendradarbiauti padedant mokiniui pasiekti jo gebėjimus atitinkančius rezultatus;
  • nori parengti ir įgyvendinti mokymosi ar elgesio gerinimo priemones;
  • nori sukurti palankų klasės mikroklimatą;
  • nori paskatinti mokinio mokymosi motyvaciją;
  • susiduria su krizinėmis situacijomis: smurtą, prievartą šeimoje patiriantis ugdytinis, ugdytinio gedėjimas, savižudybė, smurto atvejai ir pan.

Psichologinės pagalbos telefonais  skambučiai NEMOKAMI

Nr.

Psichologinės pagalbos tarnyba

Telefono numeris