Pasaulinė poezijos diena

Kovo 21-ąją dieną UNESCO 1999 metais paskelbė Pasauline poezijos diena. Tai proga pagerbti poetus, skatinti poezijos rašymą, skaitymą ir deklamavimą, poezijos ir kitų meno sričių jungtis, puoselėti kalbinę įvairovę.
Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos, VDU klasikinio ugdymo mokyklos ir VšĮ „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ kvietimu Alytaus Dainavos progimnazija minėjo Pasaulinę poezijos dieną. Dalyvavo socialinėje – kūrybinėje iniciatyvoje „Padovanok eilėraštį“ (5–12 klasėms) ir eilėraščių vertimo (iš užsienio kalbų į lietuvių kalbą) konkurse „Poetry day 2023“ (8–9 klasėms). Poezijoje sukosi visą kovo mėnesį.

Iniciatyvą „Padovanok eilėraštį“ inspiravo lenkų poetas Zbigniew Herbert, kuris rašė laiškus su eilėraščiais savo draugams, kūrėjams ir kitiems jam svarbiems žmonėms. Iniciatyva plečiasi ir keliauja per Lietuvos UNESCO Asocijuotųjų mokyklų tinklui priklausančias nares. Alytaus Dainavos progimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Zina Bražinskienė, Vijolė Juronienė ir Rasa Žukauskienė su savo auklėtiniais rinko eilėraščius senelių namų „Pasitinkant senatvę“ senoliams. Dovaną įteikė Ignas ir Ieva Kamanduliai. Eilėraščiai taip pat iškeliavo sunkios ligos užkluptai Godai. Individualiai parinktų poezijos eilučių įteikimas kitam asmeniui skatina empatiją, bendrystę, gali suteikti paguodą ir viltį.
Dar viena veikla, į kurią įsitraukė Dainavos progimnazijos mokiniai ir mokytojai – eilėraščių vertimo konkursas „Poetry day 2023“. Mokiniams nuostabią nuotolinę pamoką vedė didelę patirtį turinti vertėja Irena Aleksaitė. Aštuntų klasių mokiniams pasakojo apie kalbų daugybę, jų įvairovę ir klasifikacijas – genealoginę, tipologinę ir sociologinę, apie vertimų rūšis – sinchroninį, techninį, meninį, taip pat pateikė įdomių žinių iš vertimų istorijos, nevykusių vertimų pavyzdžių. Aptarė svarbiausias meninio vertimo problemas, su kuriomis susiduria vertėjas: realijų atitikmenų paieška ir vertimas; keiksmažodžių problema gyvenime ir vertime; tarmybių, žargono vertimo problema; panašiai skambantys, bet skirtingas reikšmes turintys žodžiai; pseudotarptautiniai žodžiai; literatūros kūrinių pavadinimų vertimai.
Vertimo konkurse „Poetry day 2023“ dalyvavo anglų kalbos mokytojos Alina Kunigiškienė ir Jūratė Vaikšnorienė bei jų mokiniai Martyna Morazaitė, Elinga Juškauskaitė, Jokūbas Nedzinskas ir Povilas Raugala. Mokytojos su savo auklėtiniais yra laukiami baigiamajame renginyje, kuris vyks kovo 31 d. Vilniuje, VšĮ Vilnius UNESCO literatūros miestas.

Projektų vadovė Eglė Lynykienė .