Alytaus Dainavos progimnazijos mokiniai – Erasmus+ projekto B.R.I.D.G.E. mokinių mainų kelionėje Jungtinėje Karalystėje

Nuo 2019 m. Alytaus Dainavos progimnazija vykdo programos Erasmus+ projektą B.R.I.D.G.E. (Boosting tRansition from primary to secondary Innovation by DevelopinG new Educational Methods and tools). Projektas orientuotas į STEM mokslus ir jame dalyvavo visi gamtos mokslų, matematikos, technologijų ir pradinių klasių mokytojai. Per šiuos metus mokytojai kūrė vertikaliąją ugdymo programą tema „Suteik maistui dar vieną galimybę: mityba ir jos grandinės, aprūpinimas maistu ir kova su maisto švaistymu“. Vertikaliosios ugdymo programos pagrindinis tikslas – visose klasėse vesti pamokas apie maisto nešvaistymo galimybes ir ieškoti praktinių, mokslu pagrįstų sprendimo būdų. Nuo projekto pradžios progimnazijos mokiniai gilinosi į maisto švaistymo problemą visame pasaulyje: rėmėsi įvairia statistika, apjungė jau turimas žinias, įgytas ankstesniuose projektuose, įvairiuose šaltiniuose ieškojo teorinės medžiagos, atliko biologinius ir cheminius bandymus. Labai svarbi projekto B.R.I.D.G.E. dalis – praktinis panaudojimas. Todėl mokiniai praktiškai sodino daržoves, prieskonines žoleles, tinkamai jas vartojo, džiovino, raugė, šaldė ir kitais būdais stengėsi išsaugoti įvairių maisto produktų šviežumą ir vertingąsias maistines medžiagas.

2022 m. lapkričio 6–12 dienomis vyko projekto mokinių mainai. Į Didžiąją Britaniją pasidalinti projekte įgyta patirtimi vyko 4 Alytaus Dainavos progimnazijos mokiniai: Izabelė Šerelytė (5b kl.), Augustas Stankauskas (5b kl.), Gabrielė Čečėtaitė (6a kl.) ir Ignas Kamandulis (6a kl.). Mokiniai pristatė ne tik maisto švaistymo problemą pasaulyje, bet ir dalinosi atrastais maisto tausojimo sprendimo būdais, vykdė praktines vaško drobelių gamybos dirbtuves.
Savo patirtimis dalinosi ir kitos projekto B.R.I.D.G.E. partnerių komandos. Mokytojas Glenas iš Didžiosios Britanijos vedė inžinerijos pamoką apie lėktuvus. Mokiniai sužinojo daug faktų apie lėktuvų gamybą, fizikos dėsnius, turbulenciją. Vėliau su mokiniais staklėmis pjaustė lėktuvo gamybai detales, jį konstravo ir praktiškai išbandė. Džiaugiamės, kad mūsų progimnazijos mokinys Ignas Kamandulis pasirodė geriausiai, jo sukonstruotas lėktuvas turėjo geriausias aerodinamines savybes ir nuskriejo toliausiai. Mokytoja Eleonora iš Italijos su mokiniais skaičiavo mūsų paliekamą CO2 pėdsaką. Jos pamokos buvo susijusios su energijos sąnaudomis, kurias mes išnaudojame pagaminti maistui, drabužiams, daiktams. Didelę įtaką daro žinojimas ir įprotis, todėl skatino rinktis „žalius“ sprendimus.
Pagrindinis projekto B.R.I.D.G.E. uždavinys – padėti mokiniams sklandžiai pereiti iš pradinės pakopos į pagrindinę, todėl mokiniams ypatingą dėmesį skyrė iš Lietuvos atvykusi psichologė Vaiva Rimkienė, atstovavusi nevyriausybinę organizaciją „Psichologinių idėjų namai“. Komandos formavimo žaidimai, savivertės užsiėmimai ir vidinio kritiko pažinimas mokiniams leido ne tik susidraugauti, bet ir atidžiau pažvelgti į save, kritiškai, bet kartu ir pozityviai įvertinti savo veiklas.
Visą savaitę trukusioje mokinių mainų programoje buvo numatyta ne tik pamokos ir kūrybinės dirbtuvės, tačiau skirta dėmesio šalies ir kultūros pažinimui. Projekte dalyvaujantys mokiniai keliavo po Kambrijos regioną. Aplankė Ežerų krašto nacionalinį parką, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir laikomas viena gražiausių gamtos vietovių Didžiojoje Britanijoje, įkvepiančių dailininkus, rašytojus ir muzikantus. Čia gyveno bei kūrė ir garsi vaikų literatūros rašytoja ir iliustruotoja Beatrix Potter. Visiems teko laimė aplankyti jos muziejų ir stebuklingą jos kurtų personažų pasaulį. Čia sutikome triušį Piterį, kiaulytę Robinzonę, ežių šeimyną, Glosterio siuvėją, voveriuką Nutkiną ir visus kitus B. Potter knygų veikėjus.
Alytaus Dainavos progimnazija jau aktyviai ruošiasi trečiajam projekto B.R.I.D.G.E. etapui, kuris bus įgyvendinamas kovo pradžioje. Jo metu į Viterbo (Italija) vyks ne tik mokytojai, bet ir tėveliai. Psichologų, mokytojų ir tėvų komandos ieškos sprendimų, kaip padėti vaikams pereinamuoju laikotarpiu.
Dalyvavimas B.R.I.D.G.E. projekte Alytaus Dainavos progimnazijai – įdomi patirtis, leidžianti dar aktyviau gilintis į STEM veiklas ir suteikianti galimybes tarptautiniam bendradarbiavimui ne tik mokytojams, bet ir mokiniams bei tėveliams. Tikras mokslas visada yra pasaulinis: jis neturi sienų, todėl tarptautinis bendradarbiavimas yra būtina kokybiško mokslinio darbo ir tobulėjimo sąlyga. Projektų vadovė Eglė Lynykienė